Портал Українського Націоналіста

П'ятниця, 07 серпня 2020

У боротьбі з українським націоналістичним рухом совєтські органи державної безпеки вдавалися до різних спеціальних засобів та методів компрометаційного характеру. Серед таких – створення легендованих (псевдо) проводів ОУН, «члени» яких мали виявляти справжніх націоналістів та противників совєтського режиму.

Восени 1953 року начальник УМВД Херсонської області Бурлаченко направив до Києва листа з планом створення подібного псевдопроводу на території Херсонського району. Ці заходи мали на меті підставити агентів МВД членам кур’єрської групи ОУН «Дубки». До справи залучали агентів «Патріотку» (Анна Каруба), «Васю» (Іван Процайло), «Близького» (Ярослав Любимський) та «Шпека». Сам «провід» у матеріалах МВД мав отримати назву «Проблема».

Анна Каруба була завербована в якості агента, коли сама у 1950 році прийшла до Нестеровського райвідділку МГБ й «здала» підпільників, які з 1947 року відвідували її помешкання. Іван Процайло також сам явився в МГБ.

У матеріалах місцевого УМВД були дані, що у селі Нова Збур’ївка Голопристанського району проживали переселенці, які раніше підтримували зв’язки із кур’єрською групою ОУН «Дубки». Особливо підозрілим був той факт, що переселенці Стефанія Мизюк, Василь Повняк та Богдан Головацький восени 1952 року виїжджали до Підкаміньського району Львівської області. У зв’язках з «Дубками» також були запідозрені члени їх родин та деякі односельці.

В УМВД Херсонської області підозрювали, що усі перераховані й далі підтримували зв’язки з членами групи «Дубки». Для встановлення місця перебування останніх і виведення когось з кур’єрів на територію Херсонської області було вирішено використати «втемну» Повняка шляхом підстави йому агентів МВД під виглядом членів (псевдо)проводу ОУН Херсонського району.

Розпочати комбінацію мала агентка «Шпек», яка повинна була різними шляхами влаштуватися на життя у селі Нова Збур’ївка, перш за все у помешканні фігурантів розробки, або їхніх близьких. При цьому, довірочно, розповісти про себе, як члена родини активних підпільників ОУН. З часом «Шпек» мала підготувати ґрунт для переїзду до села свої «родички», насправді – агентки «Патріотки». Після цього «Шпек» мала бути виведена з розробки під відповідним приводом.

«Патріотка» повинна була встановити довірочні стосунки з Стефанією Мизюк. За умови успіху, з часом мала розповісти, що їй відомо про існування Херсонського районного Проводу ОУН і з окремими представниками його вона знайома. Також для агентки була підготовлена легенда про перебування у підпіллі ОУН на Західній Україні. На випадок зацікавлення Мизюк цим питанням, «Патріотка» повинна була розповісти про участь у підпіллі під керівництвом провідника Нестерівського району «Назара». Останній, зокрема, й порадив, за легендою, виїхати до Херсонської області. Відповідно, «Назар» і далі підтримував зв’язок з «Патріоткою» через кур’єра «Зенка».

Таким чином готувався б наступний етап розробки, оскільки роль «Зенка» мав відігравати агент «Вася». Його введення у справу мало на меті з’ясувати наявність (або ж відсутність) організаційного зв’язку із групою «Дубки». З цією метою агент мав приходити до «Патріотки» лише з настанням темряви та відходити лише вночі. Під час свого знаходження у агентки, «Вася» мав займатися інсценуванням виконання письмових робіт. «Патріотка» у цей час мала «робити все», щоб відвідування її агентом залишалося у таємниці. Простіше кажучи, мала розігруватися легендована конспірація.

За умови виходу на контакт з «Васею» Василя Повняка чи когось із об’єктів розробки саме як членів ОУН, агент мав розповісти власну легенду, підготовлену в УМВД: створення Херсонського Проводу ОУН було ініційоване керівником Нестеровського районного Проводу ОУН «Назаром». Останній загинув у 1952 році (був вбитий агентом «Близьким»), через що «Вася» й інші «підпільники» втратили організаційні зв’язки із оунівським підпіллям на Заході. Тому агент і буде прохати у об’єктів розробки допомоги у встановленні організаційних зв’язків.

За умови прибуття в Херсонську область кур’єра від групи «Дубки», у розробку мав бути введений агент «Близький» в якості керівника легендованого Херсонського районного Проводу. Перед агентами в кінцевому результаті ставилися наступні завдання: встановити зв’язки з діючим підпіллям, виявлення місць укриття діючих підпільників та конспіративних квартир на Західній Україні, виведення керівників осередків та груп ОУН на територію Херсонської області та їх арешт.

Ілюзія того, що на території Херсонської області є пункти укриття для підпільників із Західної України, мала створюватися «Васею». Для цього, строго довірочно, він мав поінформувати нових друзів про переселенців, які також підтримували зв’язки із оунівцями: Анну Зубейко, Федора Ільківа, Михайла Сторожука. Всіх їх «Вася» знав дуже добре, оскільки як агент МВД займався розробкою цих людей. Також їх розробляв агент «Слідопит» і він разом з «Васею» мав Зубейко, Ільківа та Сторожука «втемну» підготувати до можливого знайомства із об’єктами розробки.

Для кожного агента, задіяного у розробці та діяльності легендованого Херсонського районного Проводу ОУН, було розроблено чіткі інструкції та завдання. Сама операція, розробка групи «Дубки», мала відбуватися у взаємодії із 4 Управлінням МВД УССР та Управлінням МВД Львівської області.

Юрій Щур

http://ukrnationalism.com/

Газета «Нескорена Нація»

№1 (292)

Січень 2020